EAN kody - Mikro DTP s.r.o. Plzeň

Přejít na obsah
EAN a EAN kódy - v čem je rozdíl?
 
EAN a EAN kódy jsou odlišné označení. Mnoho lidí si myslí, že "EAN" je totéž jako "kód EAN". Ve skutečnosti se EAN kód stále používá ale EAN už neexistuje.
 
Co znamená 'EAN'?
 
EAN znamená European Artic Number. Bylo představeno predchodcovskou institucí dnešního GS1 s cílem poskytnout všem evropským produktům individuální označení produktů. V roce 2009 byl EAN nahrazen 13-místným globálním číslem obchodní položky (GTIN).
 
Je důležité jasně označit výrobky a variace výrobků, aby se zajistila sledovatelnost a aby se zjednodušilo nebo automatizovalo řízení výroby v celém dodavatelském řetězci až do místa prodeje.
 
Co je to EAN kód?
 
EAN kód je typ čárového kódu, který kóduje číslo výrobku. Původně se kódy EAN používaly výlučně na kódování "evropských čísel článků" (EAN). Od roku 2009 se EAN kódy používají na kódování GTIN - čísel globálních obchodních položek. Kromě jednorozměrných EAN kódů jsou nyní kódy GTIN šifrované v dvourozměrných kódech.
 
Na co jsou potřeba EAN kódy?
 
Používání EAN kódů na jedinečnou identifikaci zboží má řadu výhod: pomocí standardizace je možné výrobky identifikovat na celém světě. Kvůli automatizaci umožňuje kódování bezpečné načítání a vyhýbá se tak chybám při psaní. To obecně zjednodušuje skladování a pohyb zboží. EAN kódy však přinášejí výhody v maloobchodě. Na zboží nejsou zapotřebí štítky s cenami a předměty je možné velmi rychle naskenovat v pokladnách.
 
Které variace EAN kódu jsou k dispozici?
 
Dvě nejdůležitější varianty EAN kódu jsou:
 
·         EAN Kód1) GTIN kód (dříve EAN13 kód)
 
·         Kód EAN13 nebo GTIN se považuje za klasický kód EAN. Je v něm zašifrovaný úplný GTIN.
 
 
Struktura kódu GTIN
 
Kód GTIN nebo EAN13 se skládá z čárového kódu a 13 čísel:
 
bardcode
 
GTIN je zakódován v čárovém kódu. Pokud čtete zleva doprava, kód se skládá z následujících komponent:
 
 
Značka okrajů
 
Kódování číslic od dvou do sedmi GTIN
 
(Speciální posloupnost sudých a lichých číslic je do těchto čísel zakódována i první číslice GTIN).
 
Střední značka
 
Kódování číslic osm až 13 GTIN
 
Značka okrajů
 
Čárový kód se skládá z černých a bílých čar různé šířky. Toto je systém binárního kódu, který se skládá výhradně z nul a jedniček. V EAN kódu znamenají černé čáry jednotky a bílé čáry nuly. Aby bylo možné kód načíst oběma směry, je první číslice vlevo vždy lichá. Skener tedy rozpozná směr čtení a v případě potřeby může kód během dekódování otáčet.
 
13 čísel
 
Součástí EAN kódu je kromě čárového kódu i opakování odpovídajícího GTIN v čistém textu. Číslice jsou pod čárovým kódem. První číslice se nachází zcela vlevo před první značkou na okraji. Zyšné číslice se nacházejí pod částí čárového kódu, v níž byly zakódovány.
 
Globální číslo obchodní položky se skládá z následujících prvků:
 
·         Dvouciferný kód země
 
·         Pětimístný kód výrobce
 
·         (Spolu tvoří individuální "globální číslo polohy" GLN)
 
 
Volně volitelná posloupnost číslic
 
Kontrolní číslice (kontrolní číslice je 13. číslice GTIN a musí se přepočítat pro každou posloupnost číslic).
 
Oblasti použití kódu GTIN
 
Tento kód se používá k identifikaci výrobků v maloobchodních prodejnách, aby je bylo možné skenovat například v pokladnách supermarketů.
 
2) Kód GS1-128 (dříve EAN128)
 
EAN Code Struktura kódu GS1-128
 
Kód GS1-128 kóduje různé informace včetně množství, hmotnosti nebo ceny. Může být kódovaných až 48 uživatelských dat. Na rozdíl od jiných EAN kódů může EAN128 kódovat nejen číslice 0 až 9, ale i velká a malá písmena, jakož i další znaky (spolu 128 různých znaků kódu ASCII). Kód může být snadno vytvořen uživatelem.
 
Použití kódů GS1-128
 
Kód GS1-128 nebo EAN128 nabízí univerzální možnosti použití, jako je maloobchod, logistika, zásilkový obchod nebo označování potravin.
 
Tisk EAN kódů - co potřebujete vědět?
 
Víme, co je důležité při tisku EAN kódů. Nejdůležitějším kritériem je kvalita tisku, která zaručuje bezchybné skenování. Pro tento účel máme vhodný hardware pro označení vašich výrobků kódy EAN
Mikro DTP s.r.o.
Hřbitovní 24
312 00 Plzeň
Tel.: +420 776 777 966
po-pá 8.10-14.30(16) h.
etikety@mikrodtp.cz
Návrat na obsah